100DG-B38CS Double Impeller Filter Press Feed Pump Efficient Feed Double Stage Pump
Shijiazhuang Shiza Pump Industry Co.,Ltd.
Contact Now
Brand Name : SHIZA
Model Number : 100DG-B38CS
Certification : ISO9001 / CE
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1 Set
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 200 Sets per Month
Delivery Time : 7 Working Days
Packaging Details : Plywood Crate
Warranty : One year
our brand : SHIZA
Material : A05
name : Feeding pump
ODM : Yes
Fuel : Diesel,Electric
Pressure : High Pressure
Contact Now
Overview
Design Features
Specification
Pump Mode 100DG-B38CS
Capacity 40-171m³/h
Head 18.5-94.1m
Allowable Max. Power 90kw
Speed 700-1480r/min
Maximum Efficiency
58%
Operational considerations
1. Close the outlet valve and the feed valve is fully open.
Other products we do
1.Slurry Pump
Horizontal Slurry Pump of G, (R), M(R) series ;
We provide pumps with diameter range from 25mm to 1200mm, flow rates 5-30000m3/h and heads 5-120m.
2. Dredge Pump
designs are all available. The diameter ranges from 100mm to 12000mm, flow rates 60-30000m3/h